Retina Club

Diyabetik Traksiyonel Retina Dekolmanlarında Vitrektomi Cerrahisi için Önemli Noktalar-3


Okuma:367

Hyaloid Kaldırma

Hayalodi alma çok önemlidir. İntravitreal steroidlerin tekrar tekrar kullanımı burada anahtardır. Onsuz, ne kadar jel bırakmış olabileceğinizi bilemezsiniz. Preoperatif PRP uygulanması ameliyathanede hyaloid alınmasını çok daha kolaylaştırabilir.

 

Bevacizumab Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesi bevacizumab'ı sadece ameliyat izni olan hastalara uygulamalıdır. Çıtırtı (Crunch) etkisi (bir anti-VEGF enjeksiyonunu takiben hızla kötüleşen traksiyonel ayrılma) gerçektir ve ameliyat için onaylanmamış hastalarda mevcut bir ayrılmanın kötüleşmesine neden olmak ideal değildir. Tüm diyabetik komplikasyon vakalarında tipik olarak ameliyattan 1 ila 3 gün önce enjekte edilmelidir. Ancak randomize prospektif bir çalışma, enjeksiyon ameliyattan 5 ila 10 gün önce verilirse görsel sonuçların iyileştiğini ve komplikasyon oranlarının azaldığını göstermiştir. Bu nedenle, ameliyat öncesi bevacizumab enjeksiyonları için zamanlama cerrahın tecrübesine bağlıdır.

 

Çoklu Cerrahi Teknikler

Vakaların çoğu tek başına 25 gauge bir kesici ile gerçekleştirilebilir, ancak 27 gauge enstrümantasyon yardımcı olabilir ve beraber kullanılabilir. Bimanuel teknikler retinanın hareketli olduğu zamanlar için idealdir.

 

Panretinal fotokoagülasyon: PRP

İyi bir preoperatif PRP, bir cerrahiyi çok etkileyebilir. Kanamanın geçmesi birkaç hafta sürse bile hastaneye gelişte var olan retinal görüntü ile mümkün olduğunca çok PRP uygulanmalıdır. Lazer ile yatıştırılmış retinada iyi bir PRP alanı, hyaloidi yükseltmek ve kritik olan uygun düzlemi oluşturmak için bir yer olarak hizmet edebilir.

 

Sonuç:

Bunların hepsi akılda tutulması gereken önemli ilkelerdir. Bir hayati nokta, ameliyat öncesi hasta beklentilerini yönetmektir. Bunlar üstesinden gelinmesi en zor vakalardan bazıları olabilir ve anatomik başarı sağlasa bile retinal iskemi görme işlevini ciddi şekilde sınırlayabilir. Hastalara hekimlerin sadece son çare olarak gözlerine girdiğini, onlarda kalan vizyonu korumaya çalıştığını ve uzun vadede hızlı bir görsel düşüşün önüne geçilmesinin hedeflendiği anlatılmalıdır.

 

Bu vakalar beklendiği kadar sorunsuz gitmediğinde cerrah için bunalmak ve yorulmak kolaydır. Bazen aşamalı bir yaklaşım, zor bir göz için kabul edilebilir bir taktiktir. Mümkünse silikon yağı kullanmaktan kaçınmak hedef olsa da diyabetik TRD'lerle başa çıkmak için silikon yağı önemli bir araçtır. Bir retinanın hava veya gazla tutunmayacağından şüpheleniliyorsa, aktif kanama olmadığından emin olmak, PRP yapmak ve yağ enjekte etmek, başka bir gün savaşmak için geri gelmek zorunda kalmak bile hekime daha iyi bir başarı şansı verecektir.

 

[Kaynaklar: 1. Castillo J, Aleman I, Rush SW, Rush RB. Preoperative bevacizumab administration in proliferative diabetic retinopathy patients undergoing vitrectomy: a randomized and controlled trial comparing interval variation. Am J Ophthalmol. 2017;183:1-10. 2- Adam M, Klufas MA. Gauging Diabetic TRDs. New Retina MD, 2017, Issue 4: 36-38]

 

Not: Katkılarından dolayı Dr. Mehmet ÇITIRIK’a teşekkür ederiz.

 

Web sitesindeki bu bilgiyi, sunu ve yayınlarınızda aşağıdaki şekilde kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

(Çıtırık M, Teke MY. Diyabetik Traksiyonel Retina Dekolmanlarında Vitrektomi Cerrahisi için Önemli Noktalar-3. http://www.retinaclub.com/ Son Güncellenme Tarihi 01/09/2023).